Prezentare OCUP

Descriere: Biroul OCUP din cadrul Asociației Caritas, a început să funcționeze prin Programul Operațional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, INVESTEȘTE ÎN OAMENI cofinanțat din Fondul Social European derulat în parteneriat cu Camera de Comerț și Industrie Cluj Napoca, aplicantul principal, și Tils România și IF Italia Forma.

Scopul: Furnizarea de servicii integrate pentru inserția/reinserția pe piața muncii a persoanelor șomere sau în căutarea unui loc de muncă.

Cui ne adresăm: Șomeri și persoane aflate în căutarea unui loc de muncă cu vârsta cuprinsă între 16 si 64 de ani.

Servicii oferite de centrul OCUP:

• Relevarea și luarea în primire a nevoilor persoanelor în căutarea unui loc de munca;
  • Acompaniere în vederea definirii profilului profesional și de competențe ale persoanelor;
  • Orientare și consiliere în vederea definirii locului de muncă dorit și acordarea de mediere în vederea încadrării în muncă;
  • Acompaniament în vederea alegerii cursurilor de calificare/recalificare pentru îmbunătățirea ocupabilității persoanelor;
  • Formare profesională (cursuri de calificare și de perfecționare);
  • Lansarea si gestionarea sesiunilor de job club cu scopul de a pregăti șomerii pentru căutarea activă a unui loc de munca;

Date de contact:

Adresa: P-ța. Cipariu f.n.(În cadrul Catedralei Greco Catolice, în construcție)

Telefon/Fax: 0264-592 551

E-mail: ocupcaritas@yahoo.com